Karta kredytowa nierozerwalnie związana jest z pieniędzmi, Dokładniej rzecz ujmując z obrotem pieniędzy, a jeszcze dokładniej z bezgotówkowym obrotem. Pierwsze tego typu transakcje sięgają bardzo odległych historycznie czasów.
Już wiele wieków temu zauważono, ze w handlu przewożenie dużej kwoty pieniędzy jest niewygodne i niebezpieczne. Radzono sobie w różny sposób. System bezgotówkowych transakcji rozwinął się wraz z powstaniem pierwszych instytucji spełniających funkcje dzisiejszych banków. Proces ten ewoluował aż do czasów nowożytnych.
Pierwsza karta płatnicza.
Stany Zjednoczone uważane są za pierwsze państwo, w który pojawiły się karty płatnicze. Pierwotnie były one zapisem upoważniającym do realizacji zamówienia i zapisania tego faktu jako kredyt na poczet danego klienta. Operacje tego typu były powszechnie stosowane przez wielkie sieci sklepowe i stacje benzynowe na początku XX wieku.
Prawdziwym prekursorem była firma Western Union wprowadzając w 1914 roku pierwsze karty obciążeniowe. Początkowo karty wykonane były z metalu. Ze względu na niewygodę zastąpiono je plastikowymi.
W szybkim czasie zmiany powodowały ewolucję w tej materii. Prawdziwy przełom nastąpił za sprawą firmy American Ekspess pod koniec lat 50 XX wieku. W 1958 roku Bank of America będący w tamtych czasach największym bankiem, wydawać zaczął własne kart bankowe pod nazwą BankAmericard. W dniu dzisiejszym jest to najbardziej rozpoznawalna na świecie karta pod nazwą Visa.
Rozwój ruchu turystycznego i niesłychana mobilność społeczeństwa amerykańskiego wpłynęła na rozszerzenie zakresu jej funkcjonalnego działania na pozostałe kraje i kontynenty. W ten sposób karta Visa przywędrowała do Europy i zadomowiła się w wielu krajach.
Takie były początki stanowiące podwaliny pod obecny powszechnie funkcjonujący system obsługi kart bankomatowych, płatniczych, kredytowych.
Historia kart kredytowych w Polsce.
Pierwsze transakcje obsługiwane za pomocą kart kredytowych zaczęły się w Polsce w latach 60 ubiegłego wieku. Początkowo można było z nich korzystać w wybranych placówkach handlowych czy bankach. Głownie miały one służyć do obsługi dewizowego ruchu turystycznego.
Zmiany zachodzące w bankach po przełomie z początku lat 90 XX wieku wpłynęły na coraz powszechniejsze wydawanie plastikowych kart określanych jako karty bankomatowe. Jedyne co można było przy ich użyciu wykonać to pobrać gotówką z własnego konta poprzez bankomat. W miarę postępu zmian wprowadzono karty płatnicze. Ich posiadacze mogli dokonywać zapłaty za zakupione dobra w punktach wyposażonych w czytniki kart.
Dziś każdy klient posiadający konto w banku otrzymuje w ramach usługi kartę płatniczą. Wybrani klienci mający regularne wpływy na konto osobiste mogą otrzymać od banku kartę kredytową.
Karta Kredytowa – kup dziś zapłać jutro.
Tak w dużym skrócie można określić funkcję jaka spełnia karta kredytowa. Jej posiadacz w ramach przyznanego limitu w określonym czasie może dokonywać zakupów nie używając gotówki. Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym w sposób bezpośredni. Oznacza to, że przy jej użyciu uruchamiane są środki nie pochodzące z konta tylko z udzielonego nieoprocentowanego kredytu.